Produkcja filmowa – pierwsze kroki

Produkcja filmowa – pierwsze kroki

10 czerwca 2021 Wyłącz przez SimpleFrame

Produkcja filmowa kiedyś, a dziś różni się diametralnie! Pierwsze kamery filmowe zostały stworzone do kręcenia filmów. Urządzenia te były ogromne, ciężkie i mało mobilne. Przez to można je było zainstalować jedynie na specjalnej maszynie lub powozie ciągniętym przez konie. Składały się z dwóch części – samej kamery i projektora, za pomocą którego wyświetlały swój materiał widzom. Ponadto urządzenie to nie posiadało automatycznego systemu ustawiania ostrości. Również innych ważnych cech, które dziś przywykliśmy widzieć w nowoczesnych kamerach.

Ten model może być uważany za jednego z poprzedników obecnych modeli… Aparaty fotograficzne znacznie się rozwinęły od czasu ich pojawienia się kilka wieków temu. Świat filmu i fotografii barzdo się przenika. Dziś kamery i aparaty są tak zaawansowane, że same potrafią uchwycić scenę. Podpowiadają rozwiązania techniczne i mają wiele wbudowanych funkcji. Jedyną rzeczą, której kamera wciąż nie potrafi zrobić, jest właściwe pokierowanie działaniami ludzi.

Produkcja filmowa zawsze była pracą zespołową ludzi, którzy posiadają różne talenty i umiejętności, które się wzajemnie uzupełniają. Teraz maszyny zastępują pracę niektórych pracowników, nawet pomimo tych wszystkich przewag nowoczesnego sprzętu nad ludzką pracą. Jednak niezależnie od tego, jak doskonała stanie się technologia, nigdy nie będzie w stanie zastąpić kreatywnej pracy profesjonalistów. Reżyserów filmowych, operatorów czy scenarzystów – którzy wykorzystują swoją wyobraźnię i talent do tworzenia niepowtarzalnych dzieł.